Jajo w sieci

"Uwaga! Uwaga! Proszę państwa, oto zaczyna się podniebny lot Niesamowitego Jaja do komnaty Princessy Wery. Jest to lot wysokiego ryzyka, proszę się rozejść, proszę zrobić miejsce, jajo jest olbrzymie, choć… wcale tego nie widać! Omijamy dużym łukiem płaczące dzieci w wózkach, przerażone staruszki i nic nie rozumiejące matki i lecimy!!!! Lecimy!!!”.
 

“Jajo w sieci” to spektakl, który podróżuje po całym kraju. Wystawiany jest na scenach Domów Kultury i Teatrów. Wystarczy do nas napisać, byśmy przystąpili do organizacji przedstawienia w Państwa okolicy.

e-mail: ewa@ewagorzelak.pl
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat i ich opiekunów.

Problem uzależnienia od cyberprzestrzeni dotyka coraz większej grupy dzieci. Treść sztuki jest spójna  ze szkolnym programem wychowawczym oraz z podstawą programową zajęć komputerowych - bezpieczeństwo w sieci.

CELE :

  • uwrażliwienie na ryzyko wynikające ze zbyt częstego korzystania z elektroniki i Internetu,
  • konfrontowanie się dzieci z własnymi doświadczeniami poprzez losy bohaterów sztuki,
  • podjęcie tematu wartości życiowych i postaw prospołecznych,
  • pobudzanie dzieci do kreatywnego myślenia i działania
OD AUTOREK
Jesteśmy matkami. Czujnie obserwujemy dzieci. Wszystkie. Nie tylko nasze. Patrzymy jak maniakalnie sięgają po wszelką elektronikę. Jak odpływają w wirtualny świat gier, Internetu, w którym natychmiast muszą coś ważnego sprawdzić, polubić, zamieścić; Instagrama, Facebooka, Twitter'a, tysiąca selfie, by je w te pędy opublikować gdzie popadnie. Najważniejsze stają się dla nich aplikacje, programy, osiągnięcia w grach… „Pobyć razem” przybrało zupełnie inny wymiar.
Napisałyśmy „Jajo w sieci” z myślą o dzieciach od 6 roku życia i ich rodzicach. Problem uzależnienia od cyberprzestrzeni jest bardzo aktualny, szeroko poruszany i omawiany. Naszą sztuką zabieramy głos w tej sprawie. Protestujemy przeciwko nadmiernemu przebywaniu w wirtualnym świecie. Chcemy sprawić, żeby widzowie zatrzymali się i popatrzyli na siebie i swoje życie z innej perspektywy. Okiem krytycznym.

Anna Gil i Ewa Gorzelak
Image
Dwie dziewczynki: Werka i Nula ściągają na telefon nieznaną im aplikację i tym samym, zupełnie nieświadomie, sprawiają, że ze świata wirtualnego do realnego przenika gigantyczne jajo. Jego pojawienie się wywraca do góry nogami życie jednej z nich. Chcąc odzyskać najbliższą sercu osobę, musi stanąć do walki z czasem i w trybie przyśpieszonym nauczyć się na nowo funkcjonować w prawdziwym świecie.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
TWÓRCY PRZEDSTAWIENIA:
Image
ANNA GIL
Pedagog – AUTOR SCENARIUSZA

Absolwentka wydziału pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, kierunek: Kształcenie muzyczno-ruchowe – rytmika, taniec, choreoterapia. Dyplomowany nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z 19-letnim stażem. Nieustannie poszukująca dusza artystyczna. Wielbicielka dubbingu i technik parateatralnych. Łowczyni dziecięcych talentów. Pomysłodawczyni, twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Prowadząca eventy oraz warsztaty artystyczne muzyczno-teatralno-taneczne. Wielbicielka gry na afrykańskich bębnach djembe. Założycielka i opiekunka zespołu niezwykłych dzieci rozkwitających pod nazwą Tangram. Autorka tekstów piosenek, wierszy, opowiadań, scenariuszy spektakli i kompozytorka muzyki dla dzieci, w tym hymnu jednej z warszawskich szkół. Autorka felietonów, m. in. w parentingowych czasopismach „Dziecko”, „Dziecko Ekstra” oraz na stronie internetowej FC EDU Skuteczna Edukacja – bo właśnie skuteczna edukacja szczególnie ją interesuje - a ta, poprzez sztukę, pociąga najbardziej!

Image
EWA GORZELAK
Aktorka – AUTOR SCENARIUSZA
                 w spektaklu: WERKA

Absolwentka Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa. Współpracowała z teatrami: Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem IMKA w Warszawie. Występuje w spektaklach plenerowych realizowanych przez Fundację Stefana Szmita „Kresy 2000”. Tworzy autorskie bajki wywodzące się z teatru najnajowego, w których również występuje („Dzień Kreatywnego Miśka Polarnego” i „Kolorino”). Twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Od 2006r. jest prezesem Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w IPCZD. W ramach wolontariatu przez wiele lat prowadziła tam (jak i w przedszkolach) warsztaty kreatywnego myślenia. Współpracuje z Polskim Radiem Dzieciom, w którym prowadzi autorską audycję „Jak to działa”. Ważniejsze role filmowe (kino) to: Farba - reż. Michał Rosa, Amok - reż. Natalia Koryncka-Gruz, Skok - reż. Piotr Starzak, Ostatnia Misja - reż. Wojciech Wójcik, Sezon na Kaczki - reż. Julia Ruszczyk. Szerszej publiczności znana jest jako Gabrysia z „Na Wspólnej”, Dorota z „M jak miłość”, czy Marzena ze „Słodkiego Życia”.
Image

MAGDALENA GNATOWSKA
Aktorka – w spektaklu: MAMA
Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Warszawie i Studia Tańca Flamenco w Warszawie. Współpracowała z warszawskimi teatrami: Teatrem Studio, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Narodowym gdzie pracowała min. z Jerzym Grzegorzewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Józefem Szajną, Leszkiem Mądzikiem, Piotrem Cieślakiem, Maciejem Wojtyszką, czy Mariuszem Trelińskim. Ma również bogaty dorobek w teatrach offowych. W 2009r. otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza Miesięcznika „TEATR” za wybitne dzieło zbiorowe w spektaklu „Marat/Sade” w reż. Mai Kleczewskiej. Występowała również w Teatrze TV (Scena Faktu: Śmierć rotmistrza Pileckiego, Ryszarda Bugajskiego, filmach (m.in. "Ubu Król” Piotra Szulkina ) i serialach (m.in. Boża Podszewka Izabelli Cywińskiej, Na Wspólnej, Plebania) i wielu innych. W latach 2007-2016 prowadziła zajęcia z interpretacji prozy na I roku w Szkole Aktorskiej Machulskich. W 2008 roku wyreżyserowała ze słuchaczami III roku swój pierwszy spektakl dyplomowy „Zbrodnie serca". W 2014 roku została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Reżyseruje spektakle teatru tańca, musicalowe oraz teksty dramatyczne. W 2016r. za reżyserię spektaklu muzycznego „Bodo Cafe” otrzymała nagrodę Laur „Złoty Liść Retro” 2016.

Image
HANKA BRULIŃSKA
Atorka- w spektaklu Nula
Absolwentka wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu. Niezależny twórca filmowy i teatralny. Brała udział w licznych warsztatach teatralnych i tanecznych. Od 2005 roku związana jest z teatrem Osterwy w Lublinie, gdzie zagrała kilkanaście znaczących ról (min.: Julię w "Romeo i Julii" Szekspira, Balladynę w „Balladynie” Słowackiego, Mariannnę w „Opowieściach Lasku Wiedeńskiego” Odona von Horvatha, Rózię w "Dożywociu" A. Fredry, Różę w „Widnokregu” W. Myśliwskiego). Za rolę Adeli w „Nocy Wielkiego Sezonu”otrzymała nagrodę Kulturalną. Ma na swoim koncie także kilka ról filmowych. Wykładała "Elementarne zadania aktorskie" w Szkole Aktorskiej w Lublinie i w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Obecnie wykłada w Szkole Machulskich ("Metodyka pracy Aktorskiej", "Metodyka pracy nad wierszem"). Od kilku lat pracuje nad własnym programem autorskim, prowadzi liczne warsztaty dla grup międzynarodowych. W 2011r. swoim autorskim scenariuszem "Biec w stronę TY" wygrała konkurs organizowany przez Lubelski Fundusz Filmowy na scenariusz filmu. W 2012 roku otrzymała nagrodę artystyczną od Prezydenta Miasta Lublina za reżyserię tegoż filmu. W 2014 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej stypendium na kolejny scenariusz filmowy. Film „Biec w stronę ty” wyświetlany był w kinach studyjnych w całej Polsce (Dytrybutor Vivarto i Aurora Films), jak również pokazywany był m.in. na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, w Australii i Indiach podczas Trans Art Sympozjum – w ramach projektu Human Family Standard, w którego realizację Hanka Brulińska zaangażowana jest na stałe.
Image

ALEKSANDER MAKSIMOW
Autor muzyki do spektaklu Jajo w sieci

Muzyk, kompozytor, producent. Absolwent Music College im. N.Rimskiego-Korsakowa (klasa fortepianu) oraz Krasnodarskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. W latach 1992 - 2013 związany był ze Studiem Papryka i Synowie (obecnie Paprika Sound Factory). W 2013 roku założył firmę Music Media AM. Skomponował muzykę do następujących filmów: „Nina Resa”, „Pod Ciśnieniem”, „Jaskinie Diabła”; seriali „Tak czy nie”, „Nowa”, „Klan”; spektakli A.Jakubika „Monty Payton”, „Radio Live”. Współpracował przy produkcji filmu „Westerplatte”. Ponadto skomponował muzykę do kilkuset produkcji reklamowych i dżingli TV i radiowych. Współpracował z I.Santor, M.Rodowicz, W.Młynarskim, K.Klich, S.Wiśniewską, Dziani, A.Matysiak, R.Olbrychskim, H.Młynkową oraz z zespołem „2 plus 1”. Brał udział w koncertach i nagraniu płyty „Kicha” Szwagierkolaski Współpracuje z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi Moskwy i Sankt Petersburgu, jest kierownikiem muzycznym orkiestry kameralnej Fainy Nikolas oraz jest współproducentem, wykonawcą i dyrygentem orkiestry Polskiego Radia przy nagraniu płyty Ireny Santor „Santor Cafe. Skomponował muzykę do audiobooka „Spadające Gwiazdki Małej Helenki”. Współprodukował i współaranżował dwie płyty dla dzieci („Mamo To Ja”). Jest wykonawcą i aranżerem płyt „Dziś Jest Piątek”, „Na Motyle”, a także producentem i kompozytorem płyty Fainy Nikolas „Jesień”.

Image
PAWEŁ DERENTOWICZ

Autor muzyki do spektaklu Jajo w sieci

Gitarzysta, kompozytor, współzałożyciel wielu zespołów muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie w klasie gitary. Jako współkompozytor i gitarzysta współpracował z Edytą Bartosiewicz (zespół Holloee Poloy , płyta „The Big Beat”, płyta „Love”), Rafałem Olbrychskim (zespół Reds, płyta „Tatango”), Michałem Bajorem (płyta „Kings & Queens”), Pawłem Stasiakiem (muzyk sesyjny, gitarzysta), Ireną Santor i Wojciechem Młynarskim (płyta „Santor Cafe”). Od 2008 r. jest gitarzystą w zespole Dr Misio Arkadiusza Jakubika (płyta „Młodzi”, „Pogo”). Jest również producentem i współtwórcą muzyki do monodramu „Ja” i spektaklu „Radio Live” A. Jakubika. W 1993r. współzałożył Studio Papryka i Synowie (obecnie Paprika Sound Factory), w którym pracuje do dziś. Jest kompozytorem muzyki do kilkudziesięciu produkcji reklamowych, fimów i seriali. Współprodukował i współaranżował dwie płyty dla dzieci „Mamo To Ja” i „Mamo To Ja - Wlazł Kotek Na Płotek”, oraz jest producentem i realizatorem audiobooka dla dzieci „Spadające Gwiazdki Małej Helenki”.

Image
Rob Roy

SCENOGRAF SPEKTAKLU "JAJO W SIECI"

Maluje od 5 roku życia. Od najwcześniejszych lat zafascynowany był twórczością Wojtka Siudmaka, Borisa Valejo oraz Salvadora Dali. Miało to ogromny wpływ na wrażliwość artystyczną i kształtowanie się technik malarskich Rob Roya. W swoich pracach używa różnych mediów od ołówka, pasteli, akryli, aerografu po spreje, malując dla szerokiej publiczności murale zwane często graffiti lub po prostu street art'em. Tworzy również niepowtarzalne w klimacie street art'owe rzeźby pokazywane dotychczas w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Niemczech, gdzie spotkały się z dużym uznaniem, zwane tam Ghost Sculpture lub hologramami. Od 12 lat współtworzy Autorskie Studio Projektu QUBATURA zajmujące się projektowaniem wnętrz mieszkalnych. Własnoręcznie realizuje meble i dodatki. Wykonuje nietypową scenografię do filmów reklamowych a także przedstawień teatralnych.

Nasi partnerzy:

Konstanciński Dom Kultury "Hugonówka"

Producent: "Zbidzi" Zbigniew Dziduch